Czytam
Drewniana szafa przesuwna – jak dobrać jej wymiary do potrzeb?

Drewniana szafa przesuwna – jak dobrać jej wymiary do potrzeb?

szafa

Drewniana szafa przesuwna to nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania ubrań, ale także stylowy element wystroju wnętrza. Wybierając odpowiednie wymiary szafy, można znacząco wpłynąć na funkcjonalność i komfort użytkowania mebla. 

Wymiary zewnętrzne szafy – kwestia przestrzeni

Przed zakupem drewnianej szafy przesuwnej warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń w pomieszczeniu, w którym ma się ona znaleźć. Należy uwzględnić nie tylko szerokość, wysokość i głębokość mebla, ale także odległości od innych elementów wystroju wnętrza oraz drzwi czy okien. Warto pamiętać, że drzwi przesuwne wymagają dodatkowej przestrzeni po bokach szafy, aby można było je swobodnie otwierać.

Optymalna wysokość i głębokość szafy

Wysokość drewnianej szafy przesuwnej powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników oraz wysokości pomieszczenia. Standardowa wysokość szafy wynosi około 200 cm, jednak w przypadku osób wyższych warto rozważyć mebel o wysokości 220 cm lub nawet 240 cm. Głębokość szafy powinna wynosić co najmniej 60 cm, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń na przechowywanie ubrań na wieszakach. Warto jednak pamiętać, że zbyt głęboka szafa przesuwna drewniana może sprawić trudności w dotarciu do przedmiotów znajdujących się w tylnej części mebla.

Szerokość szafy – kwestia pojemności

Szerokość drewnianej szafy przesuwnej ma bezpośredni wpływ na jej pojemność i funkcjonalność. Przy wyborze szerokości mebla warto uwzględnić ilość ubrań, które mają być w nim przechowywane, a także ewentualne zmiany w garderobie w przyszłości. Minimalna szerokość szafy to 120 cm, jednak dla dwóch osób warto rozważyć mebel o szerokości co najmniej 180 cm. Duże szafy przesuwne mogą mieć nawet ponad 300 cm szerokości, jednak należy pamiętać, że ich montaż może być bardziej skomplikowany.

Podział wnętrza szafy – indywidualne potrzeby

Wnętrze drewnianej szafy przesuwnej można dowolnie konfigurować, dostosowując je do indywidualnych potrzeb użytkowników. Warto zastanowić się, ile przestrzeni potrzebujemy na wieszaki, półki czy szuflady oraz jakie dodatkowe elementy mogą ułatwić korzystanie z mebla, np. oświetlenie LED czy uchwyty na spodnie. Przy projektowaniu wnętrza szafy warto uwzględnić również przyszłe zmiany w garderobie oraz ewentualne potrzeby innych domowników.