materac

Wybieranie odpowiedniego materaca

Materac-lateksowy-Vitea-1024x682

Materace dzieli się według 3 podstawowych stopni twardości

  • Miękkie
  •  Średnio twarde
  • Twarde
Materac-kieszeniowy-Relax-1024x682

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że materace odznaczające się zbytnią miękkością nie stanowią odpowiedniego oparcia dla kręgosłupa, dając przy tym wrażenie „zapadania” się ciała.  Z kolei materac, który jest zbyt twardy ogranicza krążenie krwi oraz zmusza mięśnie do pracy, podczas kiedy to powinny odpoczywać.

Jednakże wyżej wspomniane zalecenia znajdują swe zastosowanie jedynie w teorii.  Bowiem wybór materaca powinien być dostosowany do Państwa indywidualnych potrzeb, oraz odczuć pojawiających się podczas testowania wybranego produktu. Możemy pomóc Państwu w zakupie jedynie poprzez udzielenie paru rad:

  • Materaca nie powinno oceniać się poprzez siadanie na nim. Podczas testowania należy bowiem położyć się na nim w pozycji w której zazwyczaj kładą się Państwo do snu
  • Powierzchnia materaca powinna być równa i elastyczna, tak aby dokładnie podpierała każdą część ciała i pozwoliła pozostać kręgosłupowi w swojej naturalnej pozycji. Osoby ze schorzeniami ortopedycznymi przy wyborze twardości materaca powinny zasięgnąć rady specjalisty
  • Dobrze wybrany materac powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczną postawę podczas snu. Właściwe podparcie oraz dostosowanie do anatomicznej budowy ciała zapewniają materace 7 -strefowe oraz lateksowe. 

Najważniejszym pytaniem, jakie musimy sobie zadać przed wyborem odpowiedniego produktu jest: Czego oczekuje od nowo zakupionego materaca? Zbyt miękki materac spowoduje brak podparcia kręgosłupa oraz wrażenie zapadania cięższych części ciała, zbyt twardy ograniczy krążenie krwi i zwiększy pracę mięśni które powinny odpoczywać. To wszystko teoria. Tak naprawdę materac jest naszym indywidualnym wyborem dostosowanym do naszych potrzeb.

To my musimy określić jaka twardość jest dla nas odpowiednia. Nie oceniaj twardości materaca siadając na nim – to podstawowy błąd! Połóż się na materacu sprawdź pozycję w jakich sypiasz i budzisz się. Poświęć jak najwięcej czasu na materac który wyda ci się wygodny.

Powierzchnia materaca powinna być równa i elastyczna, tak aby dokładnie podpierała każdą część ciała i pozwoliła pozostać kręgosłupowi w swoim naturalnym kształcie. Osoby ze schorzeniami ortopedycznymi przy wyborze twardości materaca powinny zasięgnąć porady specjalisty.

Pamiętajmy, dobrze dobrany materac powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczna pozycję podczas snu. Właściwe podparcie oraz dostosowanie do anatomicznej budowy ciała zapewniają materace 7-strefowe oraz lateksowe.