Czytam
Nowe jak stare, czyli jak postarzyć meble?

Nowe jak stare, czyli jak postarzyć meble?

Nowe jak stare, czyli jak postarzyć meble?

Postarzanie mebli drewnianych to obecnie wiodący trend w aranżacji wnętrz. Interesuje ono zwłaszcza osoby, którym zależy na uzyskaniu stylu shabby chic, skandynawskiej prostoty czy eklektycznego prowansalskiego klimatu beztroskiej wsi. Wykonane w ten sposób szafy, stoły czy krzesła nie tylko zyskują charakter, ale i są przy tym jedyne w swoim rodzaju – w końcu „robisz” je samodzielnie. Sprawdź, jak się za to zabrać. 

Możesz postarzyć nie tylko meble drewniane, ale także framugi, drzwi, okna, schody, czy ścienną sztukaterię. Możesz zatem zaprojektować, a następnie wykonać całą aranżację wnętrza w stylu, jaki chcesz uzyskać. Nie musisz przy tym inwestować w drogie antyki. Wystarczy, że wykorzystasz odpowiednio meble, które już posiadasz – w razie potrzeby dokupisz kilka używanych.

Choć istnieje wiele technik postarzania mebli drewnianych, w niniejszym artykule przybliżymy te najpopularniejsze i najprostsze do wykonania. Można je zastosować w domowym zaciszu, bez specjalistycznego sprzętu.

Przygotowanie mebla drewnianego do patynowania

Bez względu na to, jaki efekt zamierzasz uzyskać, bądź z jakiej techniki chcesz skorzystać, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie mebla do pracy. Chyba, że jesteś w tej komfortowej sytuacji, że dysponujesz nową komodą, szafą czy krzesłem, które nie posiada żadnej warstwy ochronnej – tę nakłada się bowiem samemu w ramach „postarzania”. W takim wypadku możesz pominąć ten krok.

Jeśli chcesz postarzyć mebel, który posiada warstwę lakieru, farby czy oleju musisz uprzednio oczyścić go z brudu i kurzu – można to zrobić przy użyciu gąbki bądź druciaka kuchennego oraz odrobiny wody z płynem do mycia naczyń, który skutecznie odtłuszcza powierzchnię. Po wyschnięciu mebla należy przystąpić do usunięcia wspomnianej powłoki zabezpieczającej. Do tego celu potrzebujesz stosownego preparatu – możesz go nabyć w każdym dobrze wyposażonym sklepie z artykułami malarskimi.

Czasem wystarczy dobre przeszlifowanie mebla papierem ściernym o odpowiedniej gradacji (ok. 150-200), a następnie – przy użyciu wilgotnej szmatki – przecieranie powierzchni w celu pozbycia się kurzu i opiłków.

Na koniec, by wydobyć rysy słojów drewna, należy przetrzeć całą powierzchnię watą stalową lub drucianą szczotką.

Metoda: Efekt wybielania – skandynawska prostota

Proces zaczynamy od nałożenia bejcy w kolorze, który nam się podoba; weź poprawkę na to, że efekt, jaki uzyskuje się w tej metodzie wiąże się z tym, że kolor ten będzie „rozmyty”. Następnie dokładnie nałóż bejcę na powierzchnię. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się bawełniana ściereczka bądź ręcznik.

Po wyschnięciu bejcy pokrywamy mebel drewniany podkładem, a następnie – przy użyciu bawełnianej ściereczki – wcieramy w niego energicznymi ruchami biały wosk, wypełniając tym samym wszystkie nierówności i zachyłki. Na koniec wystarczy przetrzeć całość bezbarwnym woskiem za pomocą stalowej ściereczki. Pamiętaj, by każdą z wcześniej opisanych warstw nakładać wzdłuż wzrostu słoja. Im więcej wosku nałożymy, tym jaśniejszy efekt otrzymamy. Ostanie polerowanie uwydatni bejce, którą zastosowaliśmy. Z przepięknym efektem delikatnie wybielonego rozmycia doskonale będą wyglądać stoły z drewna dębowego i bukowe.

Metoda: Efekt w stylu shabby chic

Jeżeli chcesz uzyskać jeden z najmodniejszych efektów, możesz to zrobić na dwa sposoby.

W pierwszym przypadku, trzeba nałożyć ciemniejszą farbę do drewna na wszystkie załamania, zdobienia i uchwyty, a następnie pomalować „ostatecznym” kolorem – polecane w tym stylu są biele, kremy, szarości, zielenie (pistacjowy, miętowy) czy błękity. Następnie przy użyciu papieru ściernego o drobnej gradacji przecierasz mebel tak, aby powstał efekt swego rodzaju niechlujnego postarzenia. Największą uwagę przyłóż do załamań. To bowiem stamtąd będzie przebijał się ciemniejszy kolor, dając złudzenie wysłużonego mebla.

Jeśli posiadasz ciemniejszy mebel drewniany, wówczas możesz pominąć krok z pokrywaniem go dodatkowo ciemną patyną. Wystarczy, że pomalujesz przedmiot farbą docelową, a następnie papierem ściernym poprzecierasz wybrane miejsca – głównie krawędzie i załamania. Ostatnim krokiem będzie nałożenie ciemnego wosku – to on da efekt postarzenia i wysłużenia mebla.

Ciekawym rozwiązaniem, które nada wyjątkowego klimatu Twojemu wnętrzu, będzie postarzenie całości mebla, a pozostawienie np. blatu komody czy siedziska krzeseł w naturalnym kolorze drewna. Dzięki bieli meble uzyskują w takiej aranżacji lekkość, a drewniany blat ociepla wnętrze.