Czytam
Jak prawidłowo dobrać rozmiar stołu do pomieszczenia?

Jak prawidłowo dobrać rozmiar stołu do pomieszczenia?

stół w kuchni

Stół jest najważniejszym elementem wyposażenia jadalni, a często także kuchni. Aby jednak mógł prawidłowo pełnić swoją funkcję, konieczne jest dopasowanie jego rozmiarów do wielkości pomieszczenia. Stół musi bowiem pozwalać na swobodne odsuwanie krzeseł i siadanie. Jakie wymiary mebla sprawdzą się najlepiej? Czym kierować się, wybierając wielkość stołu?

Stół a liczba krzeseł

Wielkość stołu zawsze musi być dopasowana do liczby krzeseł. W pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na wstawienie dużego mebla, warto postawić na model okrągły. W ten sposób będzie można maksymalnie wykorzystać przestrzeń i rozlokować wokół blatu większą liczbę krzeseł. Trzeba jednak pamiętać, że każda osoba potrzebuje około 60 cm przestrzeni, by swobodnie zjeść posiłek. Jeśli jest taka możliwość, warto zwiększyć miejsce do 70 cm.

Stół a wielkość pomieszczenia

W małych pomieszczeniach konieczne jest postawienie na stół, który nie zajmie zbyt dużej przestrzeni i pozwoli na wygodne postawienie krzeseł. Dobrze sprawdzi się model okrągły. Ciekawym rozwiązaniem są też stoły rozkładane, które na co dzień mogą być małe, a w trakcie spotkań towarzyskich – znacznie większe.

W dużych pomieszczeniach nie sprawdzi się natomiast mały stół. Taki mebel zniknie bowiem w całej aranżacji, która optycznie go przytłoczy. W bardzo dużych wnętrzach warto postawić na większe stoły, nawet jeśli na co dzień będą korzystać z nich tylko dwie osoby.

Miejsce wokół stołu

Stół musi być tak dobrany, by pozwalał na wygodne poruszanie się wokół, a także odsuwanie mebli. Warto przeznaczyć na to co najmniej 50-60 cm. W innym wypadku niemożliwe będzie przejście wokół mebla w celu rozłożenia nakryć czy podania potraw. Oczywiście, w skrajnych przypadkach można zrezygnować z tej przestrzeni, jednak trzeba pamiętać, że wpłynie to negatywnie na komfort korzystania z mebla, zwłaszcza gdy znajduje się on przy co najmniej dwóch ścianach. Taka zasada obowiązuje zarówno w przypadku stołów kwadratowych, jak i prostokątnych czy okrągłych.