Czytam
Jadalnia – urządźmy ją razem

Jadalnia – urządźmy ją razem

jadalnia w stylu glamour ze stołem drewnianym
jadalnia w stylu glamour ze stołem drewnianym

Co powinno znaleźć się w jadalni, aby każdy chciał w niej spędzać czas?

Jadalnia stanowi serce każdego domu, pełniąc nie tylko funkcję gastronomiczną, ale także stając się miejscem spotkań i rodzinnych rozmów. W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie czas jest cennym towarem, warto zatroszczyć się o to, aby jadalnia była miejscem, w którym każdy chciałby spędzać czas. W tym artykule omówimy kilka kluczowych elementów, które mogą sprawić, że to pomieszczenie stanie się atrakcyjnym centrum domowego życia.

Odpowiedni rozmiar stołu

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest odpowiedni rozmiar stołu. Stołowi przypisuje się kluczową rolę w jadalni, dlatego wybierając go, należy uwzględnić nie tylko ilość domowników, ale także potencjalnych gości. Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto rozważyć większy stół, który umożliwi swobodne organizowanie spotkań towarzyskich. Niemniej jednak, kluczowe jest dostosowanie wielkości stołu do wymiarów wnętrza, zachowując jednocześnie zasadę, że między stołem a innymi meblami lub ścianą powinno być minimum 60 cm, zapewniając komfortowe korzystanie z przestrzeni.

Funkcjonalne meble do jadalni

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór funkcjonalnych mebli do jadalni. Oprócz stołu, warto zainwestować w ergonomiczne krzesła, zapewniające wygodę podczas dłuższych posiłków. Stolik pomocniczy lub kredens mogą być praktycznymi dodatkami, ułatwiającymi przechowywanie naczyń czy dekorowanie przestrzeni.

Estetyka również odgrywa istotną rolę. Wybierając meble i dodatki do jadalni, warto kierować się stylem, który pasuje do ogólnego wystroju wnętrza. Kolory, materiały i wzory powinny harmonizować, tworząc spójną atmosferę.

Sprawdź nasze stoły, klikając tutaj!

Stół drewniany rozkładany

Jeśli na co dzień nie potrzebujemy dużego stołu w jadalni, a lubimy urządzać przyjęcia w swoim domu idealnie sprawdzi się stół rozkładany. Zajrzyj do naszej bazy wiedzy, gdzie znajdziesz informację na temat możliwości rozkładania stołów drewnianych.

stół drewniany rozkładany butterfly
stół drewniany rozkładany butterfly

Nasze stoły rozkładane to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie elastyczność i funkcjonalność w jadalni. Dzięki innowacyjnemu designowi, oferujemy stoły, które łatwo dostosowują się do zmiennych potrzeb. Bezproblemowo zmień rozmiar stołu w zależności od liczby gości, co sprawia, że są one doskonałe do organizacji spotkań rodzinnych czy przyjęć. Solidna konstrukcja i estetyczny wygląd to cechy, które wyróżniają nasze stoły. Niezależnie od stylu aranżacji wnętrza, nasze stoły rozkładane wpiszą się doskonale, dodając elegancji i praktyczności do Twojej jadalni.

Wygodne krzesła

Kolejny element, bez którego jadalnia nie może się obejść to oczywiście krzesła. Należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią wysokość w stosunku do stołu tak, aby móc swobodnie zjeść posiłek nie nadwyrężając przy tym kręgosłupa. Trzeba też pamiętać, aby zachować 30 cm przestrzeni między stołem a krzesłem tak, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na nogi. Krzesła powinny być także ustawiane co minimum 50 cm od siebie, czyli przykładowo trzy krzesła na 150 cm stołu. 

krzesła bukowe białe spring k2
krzesła bukowe białe spring k2

Solidne materiały

Jeśli został już wybrany odpowiedni rozmiar stołu i krzeseł to następnie trzeba zadbać także o ich wygląd i solidność. Wybierając odpowiedni materiał należy zastanowić się nad jego trwałością. Projektując swoją wymarzoną jadalnię, warto rozważyć wybór naturalnego drewna. Jest nie tylko bardzo wytrzymałe, ale także ociepla wnętrze, sprawiając, że staje się ono przytulne i eleganckie zarazem. Drewniane meble do jadalni są bardzo trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, co wpływa także na ich solidny wygląd.

Buk, dąb czy jesion?

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna nie jest łatwy, ponieważ nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, które drewno jest najlepsze do produkcji stołów i krzeseł. Drewno bukowe to jeden z najpopularniejszych materiałów do tworzenia mebli. Jest on łatwy w obróbce i twardy. Ze względu na swoją twardość ale i elastyczność jest najczęściej wybieranym materiałem do produkcji krzeseł. Jest też bardzo popularnym i dobrze rosnącym drzewem w Polsce i dlatego jest stosunkowo tani, co czyni go bardzo często wybieranym rodzajem drewna na meble.

Dąb z kolei jest materiałem bardziej wytrzymałym na zmiany wilgotności. W porównaniu z drewnem bukowym, drewno dębowe znacznie mniej rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian wilgoci. Ze względu na tą właściwość jest ten rodzaj drewna używany często do produkcji mebli łazienkowych w naszej firmie. To samo można powiedzieć o drewnie jesionowym. Zmiany wilgotności powietrza mają mały wpływ na stabilność mebli wykonanych z tych gatunków. Inną cechą charakterystyczną drewna dębowego, jak również jesionu, jest ich bardzo ciekawy i oryginalny rysunek słojów drewna, który pięknie się prezentuje zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Z tych gatunków drewna najczęściej robiony jest także parkiet drewniany i inne rodzaje podłóg drewnianych.

Podsumowując, tworzenie atrakcyjnej jadalni wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak odpowiedni rozmiar stołu, funkcjonalność mebli i estetyka wnętrza. Zadbana jadalnia może stać się miejscem nie tylko spożywania posiłków, lecz także budowania więzi rodzinnych i towarzyskich.

W naszej ofercie znajdą Państwo najwyższej jakości nowoczesne stoły z litego drewna. Poza bukiem, dębem i jesionem do produkcji mebli wykorzystujemy także inne gatunki drewna. W stałej ofercie mamy orzech europejski i amerykański, Iroko, teaka, oraz pięknie pachnącą limbę alpejską. Zapraszamy