Czytam
Jadalnia – urządźmy ją razem

Jadalnia – urządźmy ją razem

jak urządzić jadalnię

Co powinno znaleźć się w jadalni, aby każdy chciał w niej spędzać czas?

Jadalnia jest sercem każdego domu. To tam gromadzą się domownicy, aby zjeść wspólnie posiłki. Jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ w dzisiejszych czasach, gdzie na każdym spoczywa wiele obowiązków, może to być idealna przestrzeń do rodzinnych rozmów i zacieśniania więzi. Warto więc zadbać o to, aby każdy chciał spędzać tam czas. W dzisiejszym artykule pokażemy jak to zrobić.

Odpowiedni rozmiar stołu

Czym byłaby jadalnia bez najważniejszego elementu, czyli stołu? Warto poświęcić czas na wybór idealnego i funkcjonalnego mebla do jadalni. Pamiętaj, że jadalnia nie jest jedynie miejscem dla domowników, ale można także organizować w niej spotkania towarzyskie. Jeśli w jadalni jest wystarczająco dużo miejsca, większy stół sprawdzi się idealnie. Nie jest to jednak reguła. Najważniejsze, aby był on przystosowany do naszego wnętrza i umożliwiał komfortowe korzystanie z niego. Należy pamiętać o zasadzie, według której między stołem a innym meblem lub ścianą powinniśmy zostawić minimum 60 cm. 

Sprawdź nasze stoły, klikając tutaj!

Stół drewniany rozkładany

Jeśli na co dzień nie potrzebujemy dużego stołu w jadalni, a lubimy urządzać przyjęcia w swoim domu idealnie sprawdzi się stół rozkładany. Zajrzyj do naszej bazy wiedzy, gdzie znajdziesz informację na temat możliwości rozkładania stołów drewnianych.

Wygodne krzesła

Kolejny element, bez którego jadalnia nie może się obejść to oczywiście krzesła. Należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią wysokość w stosunku do stołu tak, aby móc swobodnie zjeść posiłek nie nadwyrężając przy tym kręgosłupa. Trzeba też pamiętać, aby zachować 30 cm przestrzeni między stołem a krzesłem tak, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na nogi. Krzesła powinny być także ustawiane co minimum 50 cm od siebie, czyli przykładowo trzy krzesła na 150 cm stołu. 

Stół drewniany dębowy i krzesła tapicerowane kube
Stół drewniany dębowy i krzesła tapicerowane Kube

Solidne materiały

Jeśli został już wybrany odpowiedni rozmiar stołu i krzeseł to następnie trzeba zadbać także o ich wygląd i solidność. Wybierając odpowiedni materiał należy zastanowić się nad jego trwałością. Projektując swoją wymarzoną jadalnię, warto rozważyć wybór naturalnego drewna. Jest nie tylko bardzo wytrzymałe, ale także ociepla wnętrze, sprawiając, że staje się ono przytulne i eleganckie zarazem. Drewniane meble do jadalni są bardzo trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, co wpływa także na ich solidny wygląd.

Buk, dąb czy jesion?

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna nie jest łatwy, ponieważ nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, które drewno jest najlepsze do produkcji stołów i krzeseł. Drewno bukowe to jeden z najpopularniejszych materiałów do tworzenia mebli. Jest on łatwy w obróbce i twardy. Ze względu na swoją twardość ale i elastyczność jest najczęściej wybieranym materiałem do produkcji krzeseł. Jest też bardzo popularnym i dobrze rosnącym drzewem w Polsce i dlatego jest stosunkowo tani, co czyni go bardzo często wybieranym rodzajem drewna na meble.

Dąb z kolei jest materiałem bardziej wytrzymałym na zmiany wilgotności. W porównaniu z drewnem bukowym, drewno dębowe znacznie mniej rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian wilgoci. Ze względu na tą właściwość jest ten rodzaj drewna używany często do produkcji mebli łazienkowych w naszej firmie. To samo można powiedzieć o drewnie jesionowym. Zmiany wilgotności powietrza mają mały wpływ na stabilność mebli wykonanych z tych gatunków. Inną cechą charakterystyczną drewna dębowego, jak również jesionu, jest ich bardzo ciekawy i oryginalny rysunek słojów drewna, który pięknie się prezentuje zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Z tych gatunków drewna najczęściej robiony jest także parkiet drewniany i inne rodzaje podłóg drewnianych.

W naszej ofercie znajdą Państwo najwyższej jakości nowoczesne stoły z litego drewna. Poza bukiem, dębem i jesionem do produkcji mebli wykorzystujemy także inne gatunki drewna. W stałej ofercie mamy orzech europejski i amerykański, Iroko, teaka, oraz pięknie pachnącą limbę alpejską. Zapraszamy