Czytam
Eko meble drewniane wspierające zdrowie

Eko meble drewniane wspierające zdrowie

Igły sosny limby
Igły sosny limby

Temat, do którego ostatnio przystąpiliśmy w naszej firmie wydaje się być na tyle interesujący, że postanowiłam się nim podzielić z większą grupą odbiorców. Chciałabym opisać Wam go, ponieważ uważam, ze jest godny polecenia.

Jak tytuł sam wskazuje, będzie chodziło o ekologiczne meble drewniane, które mają nam pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia. Każdy z nas wie, że meble drewniane same w sobie są już ekologiczne, więc o co chodzi? Drewno, to surowiec naturalny, którego źródła są całkowicie odnawialne. W produkcji tego surowca w Polsce i wielu innych krajach stosuje się zasadę, więcej sadzimy niż pozyskujemy. Drzewo rosnąc w lesie wiąże dwutlenek węgla i uwalnia do atmosfery tlen. Dlatego materiał ten jest jednym z najbardziej eko.

To co właśnie napisałam, to nic odkrywczego, każdy właściwie o tym wie. Więc co takiego interesującego i odkrywczego jest w naszym nowym projekcie?

Najważniejsze to rodzaj użytego drewna

Meble będą wykonane z drewna alpejskiej limby. Limba, to piękna, wolnorosnąca odmiana sosny. Naturalnie występuje w piętrze alpejskim borów modrzewiowo- limbowych powyżej piętra świerkowego. Jej igły o srebrnym połysku są zebrane po pięć w jednym pęczku.

Igły sosny limby

Najwięcej rośnie jej w Alpach ale i u nas występuje w regionach Tatr i Karpat. Mój dziadek Ignacy Hajos w latach 1930-1945 był leśniczym w regionie Babiej Góry i tam sadził sosny limby, które jeszcze w okolicy Sokolicy nadal rosną. Zawsze wspominam dziadka, gdy idąc na Babią Górę mijam te drzewa. Drzewo to, jest odporne na silny wiatr, ma bardzo mocny system korzeniowy, dlatego jest sadzone często jako ochrona przed lawinami, zamiast widywanych często w Alpach płotków.

sosna Limba

Uwielbiam tą odmianę sosny i w swoim ogrodzie posadziłam kilka sztuk około 20 lat temu. (zdjęcie limby z ogródka)

Sosna ta bardzo pięknie pachnie, ma w sobie bardzo dużą ilość zdrowotnych olejków eterycznych. To dzięki jej dużemu skupisku w alpejskim paśmie borów modrzewiowo-limbowych, spacer w tych lasach jest uważany za leczniczy. Mieszkańcy Alp od dawna wiedzieli, że otaczanie się tym drewnem jest sprzyjające zdrowiu i odpoczynkowi. Dlatego często wytwarzano z tego drewna meble do sypialni. U nas niestety nie mamy dużo tego drewna. Limba jest wręcz pod ochroną. Dlatego w Polsce nie robi się mebli z tego drewna.

Powiecie, przecież mamy ogólnodostępne meble z drewna sosnowego w Polsce, więc co w tym naszym nowym projekcie jest takiego innowacyjnego i zdrowotnego?

I tutaj Was zaskoczę! :)

Założeniem projektu jest surowy, naturalny produkt.

Meble nie będą w żaden sposób malowane, bejcowane ani olejowane, będą wykonane z surowego drewna limby, by nie zamykać porów drewna a pozwalać  olejkom eterycznym wydobywać się na zewnątrz przez cały okres użytkowania mebli. Wyobrażacie sobie ten zapach w sypialni? Czujecie to o czym teraz pisze? To się dzieje naprawdę! Naturalne, drewniane meble do sypialni bez żadnej chemii.

Sen w Alpejskim lesie na wyłączność.

To tak, jakbyśmy spali tam na miejscu w alpejskim lesie. Austriacy twierdzą, że człowiek śpiąc w takiej atmosferze, odpoczywa tak głęboko, że serce ma dużo bardziej wolniejszy i stabilniejszy rytm, a dzięki temu człowiek żyje dłużej i cieszy się lepszym zdrowiem. Aromat limby pozwala zaoszczędzić podczas jednej nocy nawet 3500 uderzeń serca, a więc całą godzinę jego pracy. Z wiór powstałych przy produkcji mebli Austriacy robią poduszki, które poprawiają komfort snu i cieszą się popularnością w całym kraju. W Polsce także są dostępne.

Surowe naturalne meble z litego drewna to zero chemicznych dodatków!

Dlatego kolejnym wyjątkowym punktem naszego projektu jest sprawa odpowiedniego dobrania kleju. Wiadomo, ze elementy drewniane, by powstały meble muszą być w jakiś sposób z sobą połączone, sklejone. Projekt zakłada użycie kleju kazeinowego, tradycyjnego kleju pochodzenia naturalnego. Takiego jakiego używali starożytni stolarze, gdy nie było żadnych chemicznych utwardzaczy. Wszystko , to po to, by niczym chemicznym nie zakłócić prozdrowotnego oddziaływania olejków eterycznych limby, z której mają być stworzone ta wyjątkowe meble drewniane.

Projekt obecnie jest na etapie wdrażania w naszej firmie i będę Was informować na bieżąco o jego postępach na naszych stronach na Facebooku i Instagramie

deski-Limba

Tymczasem ta wspaniała odmiana sosny już zagościła na dobre w naszym zakładzie. Jej zapach spowodował, że codziennie czuję się jak w Alpejskim lesie zamiast w pracy.

Czyż, nie może być piękniej? 😊

Idąc dalej z duchem eko i kierunkiem  #nowaste, wióry, które będą powstawały podczas obróbki mebli z tego drogocennego drewna, będziemy oddzielnie zbierać, by móc wykorzystać maksymalnie otrzymane dobro.

Mam już  pomysły na ich wykorzystanie.

Jeśli Wy także macie jakieś pomysły, inspiracje, serdecznie zachęcam do kontaktu.

Chętnie się podzielę tym naturalnym dobrem 😊

Jako wysokiej klasy producent mebli z litego drewna, ciągle staramy się przedstawić jak najlepszą ofertę i szukamy nowych inspirujących tematów.