Czytam
Drewno dębowe — królewski materiał

Drewno dębowe — królewski materiał

drewno dębowe
dziki dąb w łazience

Drewno dębowe to surowiec wykorzystywany od stuleci do produkcji mebli. Przez lata stał się tradycyjnym elementem wnętrz, goszcząc w domach milionów ludzi na całym świecie. Warto więc przyjrzeć się dokładniej, dlaczego dąb jest tak często wybierany jako produkt i jakie są jego zalety — a jest ich naprawdę sporo.

Drewno dębowe — charakterystyka

Drewno dębowe pozyskuje się z różnych gatunków dębu. Ten rodzaj drzewa charakteryzuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością i łatwością w obróbce mechanicznej. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji mebli, w budownictwie oraz na opał. W Polsce drewno dębowe to gatunek bardzo ceniony, który ze względu na swoją długowieczność i majestatyczność jest często zaliczany do pomników przyrody.

Drewno dębu posiada szereg cech, dzięki którym jest tak często wykorzystywane. Jest to drewno twarde (III klasa twardości Brinella), ciężkie i sprężyste. Posiada jednorodną, prostowłóknistą strukturę oraz grubościenne włókna.

drewno dębowe

Zalety drewna dębowego

Główną zaletą jest oczywiście niezwykła wytrzymałość oraz trwałość, które sprawiają, że przy odpowiedniej pielęgnacji meble zrobione z tego rodzaju drewna mogą służyć wielu pokoleniom. Wartość produktu wytwarzanego z dębu rośnie wraz z upływem czasu, ponieważ zmienia swój kolor na coraz ciemniejszy. W wyniku reakcji chemicznej między drewnem a wodą dąb może zacząć twardnieć.

Dębina to również materiał do zadań specjalnych. Dobrze sprawdza się w miejscach intensywnie eksploatowanych i może być wykorzystywany do budowy parkietu. Dębowe deski zapewniają odpowiednią odporność i amortyzację w każdym pomieszczeniu.

Przed użyciem tego rodzaju drewna kluczowe jest jego dobre wysuszenie, aby było jak najmniej podatne na paczenie i pękanie. Dąb jako jedyny rodzimy gatunek jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury. Obróbka tego rodzaju drewna jest dosyć łatwa. Inaczej sprawa ma się ze szlifowaniem, które napotyka większe trudności, co udowadnia twardość i trwałość materiału, jakim jest dąb.

Drewno dębowe

Ponadczasowa elegancja

Jak na królewski materiał przystało, drewno dębowe to klasa i piękno. Należy do najlepszych europejskich gatunków. Jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych do produkcji mebli i podłóg. Dzięki głębokim kolorom i usłojeniu, dopasowuje się do każdego pomieszczenia oraz niepodważalnie jest dodatkiem ponadczasowym. Dodatkowym atutem jest również to, że meble z litego drewna dębowego mają korzystny wpływ na stworzenie w pomieszczeniach korzystnego mikroklimatu.

Firma EDAR zajmuje się wytwórstwem mebli od 30 lat. Przez ten czas dokładnie poznaliśmy charakterystykę drewna dębowego. Dzięki temu możemy wszystkie jego zalety wykorzystać przy produkcji naszych mebli. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą mebli dębowych już dziś!