Czytam
Deski tarasowe kompozytowe – montaż

Deski tarasowe kompozytowe – montaż

meble ogrodowe aluminium z iroko
meble ogrodowe aluminium z iroko
deska tarasowa emboss_szary
deska tarasowa emboss_szary

Oferowana przez nas deska kompozytowa firmy Compositive w swoim składzie posiada 40% drewna, dzięki czemu nie tylko wyglądem przypomina deski drewniane ale i częściowo właściwościami. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmniejszoną kumulację ciepła, nie można oczekiwać, że gołą stopą w pełnym słońcu i 30 stopniowym upale będziemy mogli po nim chodzić ale w takich warunkach i po litym drewnie byłoby trudno. Jednak nagrzewanie się tej deski jest znacznie mniejsze niż innych kompozytów.

taras z deski kompozytowej
taras z deski kompozytowej

Dodatkowym atutem deski kompozytowej jest jej zwiększona odporność na warunki atmosferyczne. Deska ta przez lata utrzymuje kolor i kształt (niewielka zmiana koloru następuje w pierwszym roku użytkowania- tzw stabilizacja koloru), nie wymaga szczególnej pielęgnacji, nie potrzebne są coroczne impregnacje, aby móc cieszyć się trwałością, funkcjonalnością oraz przepiękną estetyką. Deska  jest odporna na zmiany pogodowe, a do tego posiada długoletnią żywotność. Nie mniejszą zaletą kompozytów, jest brak drzazg i idealnie gładka powierzchnia, której z pewnością nie uzyskamy w przypadku naturalnego drewna.

Montaż tarasu z deski kompozytowej.

Przed przystąpieniem do prac, warto przygotować listę z pytaniami, które wspomogą proces właściwego montażu tarasu.

 • Jaki cel ma spełniać taras? Jakiej powinien być wielkości? Ile osób będzie z niego korzystać? Czy budujesz go w celu komercyjnym czy prywatnym?

 • Gdzie znajdzie się odpływ wody?

• Czy będziesz na tarasie korzystać z urządzeń elektrycznych?

• Jak zagwarantować wystarczającą cyrkulację powietrza pod tarasem?

• Jeśli chcesz mieć oświetlenie na tarasie, czy będzie ono wbudowane w taras czy będzie wolnostojące?

Najbardziej istotną sprawą w montażu tarasu jest zapewnienie konstrukcji tarasu stabilności.

Konstrukcja nośna i podstawa musi:

 – być wystarczająco stabilna i mocna,

 – być odporna na gnicie,

– być wytrzymała wobec wiatrów, niskich temperatur i wstrząsów,

– należy zapewnić właściwy drenaż, aby uniknąć zastoju wody.

Montaż deski tarasowe kompozytowej
cof

Zazwyczaj podbudowę tarasu stanowi wylana wcześniej płyta betonowa, ułożona kostka brukowa, bądź innego rodzaju pełna podbudowa. Taras kompozytowy można układać także na gruncie, czyli bez jakiejkolwiek podbudowy w miejscu inwestycji. W takiej sytuacji najlepszym, a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem, są punktowe słupy betonowe zagłębione w ziemię na 1,2m.

deska tarasowa

Projektując taras należy uwzględnić wszystkie aspekty konstrukcyjne, by uzyskać w końcowym efekcie taras o zamierzonej wysokości. Taras to przedłużenie naszego mieszkania, najczęściej salonu i wychodzić na niego powinniśmy w łatwy sposób, najlepiej na tym samym poziomie co podłoga w mieszkaniu.

Montaż tarasu na wylewce betonowej

Rozważmy montaż tarasu na betonowej wylewce, taka sytuacja ze względu na swoją największą stabilność jest najbardziej zalecana.

montaż tarasu kompozytowego
cof

Jeśli budujemy nowy dom, to mamy również zaplanowany taras i najlepiej już wtedy zaplanować podstawę tarasu na odpowiedniej wysokości. Minimalna wysokość, która umożliwia prawidłowy montaż tarasu kompozytowego, to ok. 6 cm. Konstrukcję nośną tarasu na betonie tworzą pojedyncze legary wykonane także z kompozytu. Konstrukcja ta jest poziomowana i mocowana za pomocą kołków rozporowych do istniejącej już podbudowy w odpowiednim rozstawie. Najoptymalniejsza odległość pomiędzy nimi to 35-40 cm, a na początku oraz na końcu desek odległość ta powinna wynosić 20 cm, w celu osiągnięcia większej stabilności. Warto pamiętać, żeby pozostawić także 1 cm przerwy między legarami i ścianą i umożliwić spływanie wody opadowej. Jeżeli legary leżą w poprzek przebiegu spływu wody, należy je umieścić na podkładkach z kompozytu lub aluminium, by umożliwić swobodny odpływ wody.

Po zamontowaniu i wypoziomowaniu konstrukcji nośnej można bez przeszkód przystąpić do mocowania desek tarasowych, które mocowane są za pomocą specjalnych, systemowych łączników umożliwiających tzw. niewidoczny montaż.

montowanie desek tarasowych kompozytowych
dav

Rozpoczynając układanie desek, należy przykręcić pierwszą deskę do legarów z jednej zewnętrznej strony, a z drugiej strony specjalny klips montażowy wkładamy w szczelinę deski i przykręcamy do legara. Deski mają specjalne szczeliny, w które dopasowuje się łączniki, dlatego kompozyty są łatwe w ułożeniu. Deski łączą się dzięki niewidocznemu systemowi łączników montażowych. Klipsy natomiast mają specjalną konstrukcję, aby między kompozytami powstawała szczelina dylatacyjna (o szerokości do 0,5 cm).

zaslepka_jasnoszary
zaslepka_jasnoszary

Wykończenie krawędzi desek kompozytowych nie jest zbyt estetyczne i otwarte do środka, dlatego komory wewnętrzne desek należy chronić przed dostawaniem się w nie kurzu oraz wody, należy wszelkie brzegi wykańczać specjalnymi listwami maskującymi lub zaślepkami dopasowanymi do kształtu deski.

Teraz już pozostały same przyjemne rzeczy :)

Sprzątamy taras i wnosimy meble ogrodowe

Nasza firma realizuje zarówno sprzedaż jak i montaż deski tarasowej i wszystkich potrzebnych komponentów na terenie całego kraju, a także Europy.