Czytam
Jak tapicerować meble? Kilka krótkich porad

Jak tapicerować meble? Kilka krótkich porad

Jak tapicerować meble

Tapicerowanie to doskonały sposób na to, by stare i wysłużone meble odzyskały swój dawny blask. To również świetny pomysł na nadanie charakteru tym nowym – zwłaszcza jeśli nie pasują do wystroju naszego wnętrza. W niniejszym artykule podpowiemy jak prawidłowo przeprowadzić tapicerowanie krzesła oraz fotela.

1. Krzesła drewniane tapicerowane – od czego zacząć?

Stary mebel należy w pierwszej kolejności rozkręcić. Dzięki temu ułatwimy sobie czynności związane z tapicerowaniem, jak również sprawdzimy co skrywają w sobie siedzisko oraz oparcie. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, gdy mamy zamiar odnowić fotel. Może się okazać, że będziemy mieć z nim znacznie więcej pracy, niż w przypadku krzesła – w tych starszych fotelach nierzadko konieczna jest wymiana pasów tapicerskich bądź wysłużonych sprężyn.

Jeżeli odnawiamy krzesło tapicerowane, to po rozkręceniu siedziska oraz oparcia przystępujemy do ściągania starego obicia. Postarajmy się go nie uszkodzić, gdyż może nam ono posłużyć za wzór do wycięcia nowej tkaniny. Pamiętajmy jednak, by zawsze zakładać tutaj lekki zapas, ponieważ nowa pianka może być nieco grubsza niż ta użyta „fabrycznie”, a wtedy po prostu zabraknie nam materiału. Jeśli drewniane wypełnienie siedziska w krześle nie jest zniszczone ani zjełczałe, możemy przystąpić do założenia pianki oraz materiału. Jeśli jednak wypełnienie to jest wysłużone, wystarczy kupić nowe w dowolnym sklepie budowlanym.

Uwaga! Zdarza się, że podczas demontażu siedziska bądź oparcia, krzesło lub fotel zaczynają się „chybotać” – dzieje się tak zazwyczaj w starych meblach, które długo przebywały w wilgotnym miejscu. Wówczas należy wyjąć wszystkie klejone elementy fotela czy krzesła i zeskrobać z nich stary klej. Dopiero po oczyszczeniu ze starej warstwy można je na nowo skleić używając w tym celu specjalnego kleju do mebli. Nasze prace mogą się przez to nieco wydłużyć, ale dzięki temu zyskamy pewność, że wytapicerowany mebel się nie rozpadnie.

Jeżeli chcesz również odnowić drewniane elementy krzesła – tak by pasowały np. do nowego wnętrza bądź obicia – to jest to dobry moment na ich renowację. W dalszej części tekstu skupimy się jednak głównie na tapicerowaniu i problemach jakie mogą nas spotkać w trakcie wykonywania prac.

2. Jak umocować pasy oraz sprężyny tapicerskie?

Czasami – gdy są już wysłużone i nie spełniają dobrze swojej funkcji – musimy wymienić tzw. pasy tapicerskie. Nowe trzeba przytwierdzić do drewnianego stelażu, za pomocą tapera bądź gwoździ. Ich liczba zależy od szerokości siedziska i oparcia: najczęściej 2-3 montujemy w pionie i tyle samo w poziomie – w przypadku oparcia. Jeśli chodzi o siedzisko, to możemy je wzmocnić większą liczbą pasów. Pamiętajmy by przeplatać je naprzemiennie – na krzyż, wówczas zapewnią nam optymalny stopień „pracowania” siedziska. Co ważne, zanim przypniemy pas do drewnianego stelażu, musimy zadbać o jego odpowiednie naciągnięcie.

Kolejnym etapem jest unieruchomienie sprężyn w siedzisku, albo – jeśli to konieczne – ich wymiana na nowe. W przypadku stabilizacji sprężyn, potrzebny nam będzie sznur konopny. Jego fragmenty układamy nad – przyszytymi wcześniej do pasów – sprężynami a następnie przytwierdzamy końce sznurów do stelaża, za pomocą tapera bądź gwoździ. Przewiązujemy sznury tyle razy, by na każdej sprężynie powstał układ krzyża. Dla pewności można go jednak przewiązać także po przekątnej. Pamiętajmy przy tym, by sprężyny nie dotykały siebie nawzajem.

3. Jak wybrać i ciąć piankę?

Następna w kolejności jest pianka. W sklepie spotkasz się z różnymi jej oznaczeniami. Informują one o jej sztywności oraz gęstości. Te parametry będą miały także wpływ na cenę. Najczęściej wybierane i polecane są pianki o symbolu T25 bądź T30 (te oznaczają jej gęstość). Są uniwersalne i doskonale sprawdzą się w tapicerowaniu zarówno foteli, jak i krzeseł. Dostępne są w arkuszach o wymiarach 120×200 cm.

Kolejnym ważnym parametrem jest sztywność. Mówi ona o tym, jaka jest twardość pianki i tym samym komfort siedzenia. Produkty z parametrem sztywności powyżej 30 są uznawane za twarde, a z niższym – za miękkie.

Uwagę musimy zwrócić również na grubość pianki. W tym wypadku decyzję musimy już jednak podjąć intuicyjnie, ponieważ to, jaka pianka będzie w danym przypadku najlepsza, zależy od modelu odnawianego krzesła czy fotela. Zakupioną piankę możemy odpowiednio przyciąć od razu, albo docinać ostrym nożem kuchennym, gdy już znajdzie się na fotelu.

Zanim nałożymy obicie, musimy jeszcze położyć na piankę włókninę meblową, wyścielającą wnętrze mebla.

4. Jak uszyć pokrowiec na fotel?

Ostatnim elementem jest nałożenie materiału. Po zdjęciu starego obicia mamy wzór jak powinien wyglądać krój nowej tkaniny. Możemy w tym celu wykorzystać maszynę do szycia i właściwie zszyć, a następnie nałożyć na mebel potrzebne elementy. Jeśli jednak nie mamy talentu krawieckiego, warto powierzyć to zadanie krawcowej, która zrobi to lepiej od nas.