Czytam
Pielęgnacja mebli drewnianych woskowanych

Pielęgnacja mebli drewnianych woskowanych

masywny stół dębowy
masywny stół dębowy

 

Pielęgnacja mebli drewnianych woskowanych

Jako producent mebli z drewna wiemy doskonale wszystko o tym jak ważna jest ich pielęgnacja i dbanie o to by meble z litego drewna służyły nam przez długie lata. Dzisiaj chcieliśmy opowiedzieć więcej o pielęgnacji mebli drewnianych woskowanych.

Bez względu na to, czy są to meble w stylu nowoczesnym, czy prowansalskim , czy glamour, czy jakimkolwiek innym, jeśli są wykonane z litego drewna i do ich wykończenia zastosowano wosk, podlegają tym samym zasadom pielęgnacji. Meble z litego drewna powinny być czyszczone i zabezpieczane w odpowiedni sposób, aby ich naturalne piękno cieszyło nas jak najdłużej.

Zabezpieczenie powierzchni olejowoskiem, czy lakierem ma za zadanie zachować trwałość drewna, zabezpieczyć powierzchnię przed penetracją czynników niepożądanych w głąb drewna. Nad wyborem rodzaju powierzchni zabezpieczającej zastanawiamy się podczas zamawiania mebli. To czy meble pokryjemy woskiem czy lakierem ma wpływ na to, jak będziemy później je pielęgnować.

Przy wyborze sposobu zabezpieczania powierzchni mebli powinniśmy brać pod uwagę na pewno rodzaj drewna z jakiego są one zbudowane. Inaczej olejowoski wchłaniają drewna bardziej porowate, takie jak dąb, a inaczej zwięzłe takie jak buk.

I tak jeśli chodzi o drewno dębowe zdecydowanie polecamy wykończenie powierzchni mebli dębowych olejowoskiem. Drewno dębowe bardzo dobrze wpija wosk i dzięki temu jest bardzo dobrze i na dłużej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Naniesienie warstwy olejowosku na drewno dębowe powoduje piękne uwydatnienie rysunku słoi drewna. Drewno bukowe zaś jest bardzo zwięzłym, zbitym drewnem i dlatego wosk dużo trudniej wnika w niego. Nie oznacza  to, że nie można olejową mebli bukowych, to oznacza tylko, że trzeba je inaczej pielęgnować. Wosk szybciej będzie się wycierał z powierzchni mebli z drewna bukowego, dlatego częściej trzeba uzupełniać jego braki. Za naszą pracę potrafi się jednak bardzo pięknie odwdzięczyć. Odnawiając powierzchnię woskowaną mebli drewnianych na koniec pracy, która wcale nie jest bardzo wymagająca, uzyskamy efekt „nowych mebli”, mebli świecących blaskiem nowości.

Odnowienie powierzchni mebli drewnianych woskowanych

Taką pracę wykonujemy raz w roku lub rzadziej. O konieczności wykonania odnowienia powierzchni poinformują nas same meble drewniane. Jeśli będą potrzebowały odnowienia, naniesienia dodatkowej warstwy olejowosku  ich powierzchnia stanie się bardziej sucha i matowa.

Przystępując do pracy przygotujmy meble! Meble powinny być czyste i suche.

Pierwszym etapem jest zmatowienie, zarysowanie starej nawierzchni. pielęgnacja mebli drewnianych woskowanychCzyni się to po to, by kolejna warstwa wosku lepiej związała się z nowym preparatem. Należy więc cała powierzchnie mebla przeczyścić papierem ściernym o wysokiej granulacji- powyżej 200.

Polecamy użyć do tego gąbki ściernej jak na zdjęciu.

Powstały kurz należy usunąć i właściwie powierzchnia mebla jest już gotowa do woskowania.

Jeżeli Twój mebel nie ma żadnych wad, zarysowań po prostu stracił blask, możesz pominąć etap matowania powierzchni.

Teraz potrzebna nam będzie bawełniana szmatka. Najlepiej do tego nadaje się stary bawełniany podkoszulek, ponieważ wielokrotnie prany jest bardzo miękki on pozbawiony drobnych części materiału, które mogłyby się przykleić do wosku i mebli. Na szmatkę nanosimy wosk i cienką warstwę następnie na meble drewniane. Warstwa wosku powinna być minimalna. Kolistymi ruchami wcieramy olejowosk we wszystkie zakamarki mebli a następnie polerujemy, by nie powstały smugi. Ostatnie ruchy szmatką powinny być wykonane wzdłuż słoi drewna, najlepiej przez całą długość elementu.pielęgnacja mebli drewnianych

Robota wykonana – teraz pozostaje czekać.

Po 6 godzinach powierzchnia powinna być na tyle sucha, by można było ją dotykać. Po 24 godzinach można zacząć jej używać ale pełnej odporności wosk nabiera po dwóch, trzech tygodniach od momentu naniesienia.

Do odnowienia powierzchni woskowanej mebli z litego drewna najlepiej użyć środków takich samych jakimi były meble pierwotnie woskowane przez producenta.

Jeśli chcesz przystąpić do prac związanych z odnowieniem mebli, a masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy i doradzimy. Możesz też zamówić u nas wszelkie potrzebne akcesoria lub ekipę, która wykona tą pracę za Ciebie