Czytam
Meble z litego drzewa – jakie mają zalety?

Meble z litego drzewa – jakie mają zalety?

szafa bukowa z oświetleniem
szafa-bukowa-z-oświetlenie
dębowe meble w jadalni
meble w jadalni dąb

Moment, w którym skończyło się remont ścian, sufitów i podłogi, i nadchodzi czas na wybór odpowiednich mebli, jest jednym z najprzyjemniejszych, a zarazem… najbardziej stresujących. Pojawia się milion myśli i wizji, rozpoczyna się śledzenie aranżacji w poszukiwaniu inspiracji, wielogodzinne i wielokilometrowe spacery po salonach meblowych w celu znalezienia idealnych brył, kolorów, materiałów. Możliwości nie brakuje. Jedną z nich są… meble z litego drewna. Jako producent mebli z litego drewna przedstawiamy kilka argumentów przemawiającymi z wyborem mebli z litego drewna

Meble drewniane – elegancja i naturalność w jednym

sypialniane meble buk bielony
sypialniane meble buk bielony

Choć w sklepach meblowych nie brakuje propozycji pasujących do niemal każdej aranżacji, to trzeba przyznać, że meble z litego drewna nie są – można powiedzieć – oczywistością. Królują różnego rodzaju tworzywa drewnopodobne, a nawet plastik, którym także nie można odmówić urody i atrakcyjnego charakteru, jednak nie zawsze są one tym, czego się poszukuje. Nie do każdej aranżacji będą bowiem pasować.

masywny stół dębowy
masywny stół dębowy

Dla miłośników naturalności i ponadczasowej elegancji idealnym rozwiązaniem są meble drewniane, które można dopasować do niemal każdego wnętrza. Drewno, jako bardzo podatny materiał, idealnie nadaje się do obróbki, a wybór lakierów, bejcy czy farb do drewna umożliwia nadanie im dowolnego charakteru. Dość symboliczne są meble dębowe, kojarzone zazwyczaj z retro, klasyczną aranżacją, solidne i odporne na upływ czasu.  Meble z drewna doskonale sprawdzą się w aranżacjach w stylu industrialnym, gdzie przenikają się motywy inspirowane postępem przemysłowym z surowością i naturalnością, widoczną w materiałach takich jak beton, metal czy właśnie drewno.

Meble z litego drewna to wybór na lata!

biurko z napisem

Także stylizacje skandynawskie nie stronią od drewna, czy to jako dodatku w elementach wykończeniowych i dekoracyjnych, czy też w całych meblach. Wreszcie klasyka i luźny eklektyzm, w którym meble z drewna mają być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, a przede wszystkim wytrzymałe. Są zawsze eleganckie i zawsze na czasie, w przeciwieństwie np. do wysokiego połysku. Przede wszystkim – wprowadzają do wnętrza swego rodzaju prawdziwość, są niejako łącznikiem między światem napędzanym przez nowoczesne technologie a naturą, bez której nie można się obejść.

Okleina meblowa vs meble z litego drewna – tego nie można pomylić!

komoda dębowa
komoda dębowa

To wydaje się oczywiste, ale niestety – w dobie ogromnych możliwości, nieraz trudno odróżnić prawdziwe drewno od perfekcyjnej, doskonale odwzorowujące je okleiny. Nawet wprawne oko może mieć wątpliwości, jednak łatwo dojść do tego, które meble z drewna są autentyczne, a które doskonale je imitują. Wystarczy spojrzeć na brzegi mebli – ranty regałów czy drzwi z szafy by wiedzieć, czy ma się do czynienia z meblami z litego drewna czy płytą meblową i okleiną, stworzoną na podobieństwo swego naturalnego odpowiednika. Meble drewniane będą też znacznie cięższe od innych, z kolei ich swoiste wzory, czyli słoje, z oczywistych przyczyn nie będą symetryczne, co dodaje im wyjątkowości.

komoda drewno limba
komoda drewno limba

Oczywiście, drewniane meble mogą również być malowane w sposób, który pozbawi ich naturalnego charakteru i wyglądu, jednak najczęściej to właśnie dla nich wybiera się meble z litego drewna. Częściej wybieramy zamiast lakierowania powierzchni mebli zastosowanie olejów do drewna, by nie tracić naturalności i ciepła ich powierzchni. W wypadku mebli z litego drewna, a szczególnie mebli z drewna limbowego warto pozostawić powierzchnię mebli surową, nie pokrytą żadnymi środkami chemicznymi. Ma to niewątpliwie olbrzymi wpływ na atmosferę panującą w naszym domu.

komoda drewniana brąż

Jeśli kupuje się naturalne meble, można im nadać niemal każdego stylu – klasycznego, wykorzystując bejce w ciemnych kolorach, czy też nieco romantycznego, wybierając białe lub szare. Warto zauważyć, że drewniane meble są znacznie bardziej odporne na różnego rodzaju uderzenia, nie ma też ryzyka odprysków na laminacie, którego nie posiadają. Od razu w oczy rzuca się też ich naturalność – choć mogą przybierać różne formy, meble z litego drewna z pewnością będą się wyróżniały elegancją oraz swoistą prostotą.

Kupując meble drewniane dbasz o środowisko

sypialnia drewno limby
sypialnia drewno limby

Drewno to materiał odnawialny i ekologiczny. Jak mało który surowiec, jest nam bliskie, często wręcz na wyciągnięcie ręki, jest wokół nas, a jego pozyskanie nie wymaga – w odróżnieniu od wydobycia węgla czy innych kopalin – głębokiego, nieodwracalnego przekształcania środowiska naturalnego. Jeśli tylko jest rozważnie i odpowiedzialnie pozyskiwane i prowadzi się zrównoważoną gospodarkę leśną, nie musimy obawiać się wyczerpania jego zasobów, bo drewno jest surowcem odnawialnym. Korzystajmy więc z tego tworzywa, bo jest ono naturalne i powstaje w wyniku naturalnego procesu biologicznego jakim jest fotosynteza i nie wymaga żadnych nakładów energii obciążających środowisko. Wręcz przeciwnie w trakcie jego tworzenia dostarcza nam tlenu i oczyszcza środowisko.

Czy warto kupować meble z litego drewna?

Sypialnia drewniana
Sypialnia drewniana

Zdecydowanie! To inwestycja na lata, gwarancja solidności i wytrzymałości. Meble z twardego drewna przetrwają wiele lat, mogą służyć nam przez pokolenia, a co więcej nigdy nie wychodzą z mody, wpasowują się w każdy wystrój od najbardziej tradycyjnych wiejskich chat po nowoczesne lofty. Drewniane meble stworzą wyjątkową aranżację, której nie uzyska się w żaden inny sposób, dodadzą oryginalności i elegancji. Słowem – meble z drewna to najlepszy wybór zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza.