Meble dębowe
Meble dębowe

Meble dla Twojej jadalni

Jadalnia to miejsce, w którym nie tylko jemy, ale również spędzamy czas ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi. Jakie meble do jadalni wybrać, by czas w niej spędzany smakował wyśmienicie?

Postaw na solidny stół

Stół i krzesła to podstawowe meble w jadalni. Zanim wybierzemy się na zakupy – dobrze zmierzmy wnętrze i sprawdźmy, na jakie gabaryty mebli możemy sobie pozwolić. Oczywiście im większy stół – tym więcej może przy nim usiąść osób. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by do każdego miejsca przy stole był swobodny dostęp – powinno dać się bezproblemowo odsunąć krzesło i wyjść zza stołu, bez zmuszania innych biesiadników do przesuwania się bądź wstawania. Przyjmuje się, że 60-80 cm od krawędzi stołu to minimalna ilość miejsca, która pozwoli na swobodne manewrowanie krzesłem.

Weźmy również pod uwagę średnią ilość osób, które najczęściej będą korzystały z jadalni – stół dla kilkunastu osób w domu trzyosobowej rodziny, która rzadko gości więcej niż 3-4 osoby równocześnie będzie po prostu za duży(w tej sytuacji wystarczy mniejszy stół z opcją powiększenia jego powierzchni). Swobodę przy stole zapewnia około 60 cm szerokości dla jednej osoby, czyli minimalna długość stołu, przy którego jednej krawędzi chcemy posadzić dwie osoby (obok siebie) – będzie wynosiła 120 cm. Stół powinien być meblem solidnym i trwałym, nie sprawia przyjemności biesiadowanie przy stole, który się chwieje lub przesuwa przy najmniejszym dotknięciu.

Dlatego najlepszym wyborem w przypadku stołu, są stoły z litego drewna. Masywny drewniany stół daje poczucie stabilności, a przy tym jest uniwersalnym rozwiązaniem, pasującym do każdej aranżacji. Naturalne, twarde drewno bukowe, czy dębowe zagwarantują nam ponadczasowy wygląd mebla oraz wysoką wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. W ofercie marki Edar, producenta mebli z litego drewna, znajdziemy zarówno proste stoły z jasnego i ciemnego drewna, jak i stoły stylizowane, z ozdobnymi nogami. Możemy również zdecydować się na nowoczesne i modne obecnie połączenie drewnianego blatu z nogami wykonanymi ze stali nierdzewnej lub na żeliwnych podstawach.

Dobierz wygodne krzesła

Aby dobrze nam się siedziało – musimy siedzieć na wygodnym krześle. Najwygodniejsze są oczywiście krzesła tapicerowane (w całości lub wyłącznie siedzisko) z podłokietnikami. Takie krzesła będą szersze, a co za tym idzie zajmą więcej miejsca przy stole. Zdecydowana większość ludzi decyduje się jednak na proste krzesła drewniane, bez podłokietników, ale z odpowiednio wyprofilowanymi oparciami – tak by kręgosłup na całej swojej długości miał odpowiednie podparcie. Krzesła tapicerowane mogą nie sprawdzić się w domu, w którym są małe dzieci – wówczas możemy wybrać krzesła drewniane (z litego drewna!), na które założymy dowolne poduszki (najlepiej takie, które można prać w pralce). Szeroki wybór krzeseł, oraz dowolny wymiar stołu, pozwoli nam tak dopasować krzesła, by idealnie pasowały do stołu zarówno wyglądem, jak i wysokością oraz szerokością.

Dodatkowy mebel do przechowywania

Jeżeli w naszej jadalni jest miejsce na coś więcej poza stołem i krzesłami – postawmy na kredens lub komodę. W tych uniwersalnych meblach, przechowamy wszystkie podręczne przedmioty, zastawę stołową, sztuce na specjalne okazje, serwetki, bieżniki itp. Szeroki dodatkowy blat przyda się podczas spotkań w szerszym gronie, np. z okazji świąt lub czyichś imienin (postawimy na nim np. patery z przekąskami lub alkohol), a na co dzień możemy wyeksponować na nim ulubione bibeloty, ramki ze zdjęciami lub postawić klimatyczne świeczniki, czy ozdobną paterę z owocami.
W jadalni może znaleźć się także miejsce na przeszklone witryny, w których możemy wyeksponować piękną, porcelanową zastawę stołową i eleganckie szkło lub pamiątki z podróży, czy ciekawe kolekcje. W takim meblu ważne jest też, by odpowiednio zaprojektować oświetlenie. Dzięki niemu możemy pięknie wyeksponować to, co mieści się w jej wnętrzu. Jeśli nasze wnętrza mają charakter otwarty, a z kuchni doskonale widać jadalnie i salon (i na odwrót!) – warto pomyśleć o spójnym urządzeniu wszystkich tych powierzchni. Meble do kuchni powinny pasować do mebli do jadalni, a sama jadalnia harmonijnie łączyć się z salonem. Inspirujące pomysły na użycie litego drewna we wszystkich wymienionych pomieszczeniach znajdziecie na naszej stronie.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
producent krzeseł do restauracji
Wyposażenie dla każdej restauracji