Czytam
Jakie drewno gwarantuje najwyższą jakość mebli?

Jakie drewno gwarantuje najwyższą jakość mebli?

drzewo meble na zamówienie

Aranżując wnętrze, mamy do wyboru meble produkowane z różnych tworzyw. Jednym z nich jest drewno -ponadczasowe, eleganckie i ekologiczne, a wykonane z niego produkty cieszą się nieustanną popularnością od wielu lat. Z jakich rodzajów drewna najczęściej tworzone są meble i które z nich będą gwarancją najwyższej jakości? Co należałoby wziąć pod uwagę wybierając meble z litego drewna?

Twardość drewna to jedna z najistotniejszych jego cech

Do oznaczania twardości drewna stosuje się skalę Brinella. W kawałek drewna wciska się z określoną siłą zwymiarowaną kulkę ze stali hartowanej i mierzy powstałe odkształcenie w drewnie. Najtwardsze drewna mają skalę około 7, a najmiększe około 1.

Przykłady wartości dla niektórych naszych rodzimych gatunków

 • Sosna    1,6
 • Olcha    2,1
 • Brzoza  2,6
 • Klon      3,0
 • Dąb       3,7
 • Buk       3,8
 • Jesion   4,0

Te wartości są szczególnie ważne przy wyborze drewna na podłogi i stoły drewniane. Wybierając drewno sosnowe na stół, powinniśmy mieć świadomość, ze nawet pisanie długopisem po kartce papieru pozostawi za sobą ślad na blacie.

Twardość drewna to nie jedyna cecha, którą powinniśmy uwzględnić przy wyborze gatunku na swoje meble. Kolejne cechy to skurcz i paczenie się. Skurcz to po prostu podatność drewna na zmiany wymiarów w danym kierunku pod wpływem zmian wilgotności. Kurczenie się lub pęcznienie jest różne zależnie od kierunku ułożenia słojów, włókien drewna. Najmniejsze wartości skurczu drewno wykazuje wzdłuż słojów. Różnice skurczu w pozostałych dwóch kierunkach , to właśnie cecha zwana paczeniem się drewna. Im większe są te różnice, tym drewno jest mniej stabilne, bardziej wrażliwe na zmiany wilgotności. Analizując ten właśnie parametr, możemy wnioskować, który gatunek drewna nadaje się do zastosowania np. na ogrzewanie podłogowe, meble ogrodowe, meble łazienkowe, gdzie występują duże zamiany wilgotności i temperatur.

Zobacz jakie wartości „paczenia się drewna” mają poszczególne gatunki drewna używane w meblarstwie

 • Sosna    4,7
 • Olcha    4,9
 • Brzoza  2,5
 • Klon      5,0
 • Dąb       3,9
 • Buk       6,0
 • Jesion   3,4

Drewno bukowe ma tak dużą tą wartość, ze niektórzy uważają , że nie nadaje się na meble. Wybierając ten gatunek należy się spodziewać, ze powierzchnia mebla po jakimś czasie nie będzie idealnie równa. Ta Praca jest szczególnie widoczna przy grubym materiale. Porównując parametry twardości i paczenia się drewna oraz jego ceny możemy wybrać drewno na tyle twarde i optymalnie stabilne oraz dostępne budżetowo aby spełniło nasze oczekiwania. Pracując od lat z meblami z drewna bukowego, potrafimy je ujarzmić i wykonać meble bukowe tak, by były piękne i stabilne przez wiele lat. W wypadku tego gatunku drewna klienci powinni w szczególny sposób zwrócić uwagę na to, kto wykonuje meble i jakie ma w tym doświadczenie.

drewno na meble

Rodzaje drewna wybrane na meble w Edar

Każde drewno to odrębna historia, które cechuje się indywidualnymi właściwościami i przeznaczeniem. Na świecie rośnie około 80tys. Gatunków drewna. Niektóre są do siebie pod pewnymi względami podobne, inne nie. Do produkcji mebli w naszym zakładzie wybraliśmy kilka z nich.

 • Dąb, inaczej zwany królem drzew – jeden z najbardziej wytrzymałych i odpornych gatunków. Jest to solidne, ciężkie i trwałe drewno, które w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją będzie nam służyć przez wiele lat. Często używane jest do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Doskonałym pomysłem jest również zakup stołu z dębiny. Jest to mebel intensywnie eksploatowany, a więc zastosowanie twardego i odpornego na zarysowania dębu będzie doskonałym rozwiązaniem
 • Bukznany jest przede wszystkim ze swojej twardości, zbitej struktury i łatwej obróbki mechanicznej. Jest to drewno, które może być na różne sposoby barwione i formowane, stąd używane jest najczęściej do produkcji mebli giętych, np. krzeseł.
 • Jesion drewno o pięknej barwie i twardości przewyższającej drewno dębowe Najlepiej sprawdza się w produkcji podłóg i schodów, dobrze sprawdza się także w łazienkach.
 • Limba  – to materiał bardzo miękki, a jednak wykorzystywany w meblarstwie, głównie do produkcji mebli do sypialni. Jego intensywne olejki eteryczne mają pro zdrowotne właściwości
 • Orzech europejski i amerykański – bardzo modne, ale i drogie drewno. Stosowane jest głównie jako mebel do salonu i sypialni. Jego piękne usłojenie wyróżnia go na tle innych gatunków
 • Iroko Ze względu na występujące w jego składzie naturalne substancje oleiste i eteryczne olejki spokojnie może być używane w łazience czy ta tarasie. Radzą sobie nawet z wysokim poziomem wilgoci. Nie jest bardzo wrażliwe na działanie śniegu czy deszczu. Nie podlega procesom gnilnym. Jedynie co, to zmienia kolor na szary.
drewno na meble 2

Które drewno wybrać?

Sporo zależy od tego, na co przeznaczymy dane drewno i jakim dysponujemy budżetem, dlatego warto w tej sprawie poradzić się doświadczonego producenta mebli z drewna litego. Działając w tej branży od 1992 roku, jako firma nabyliśmy szeroką wiedzę, którą z chęcią dzielimy się z Państwem. Dysponujemy bardzo szerokim asortymentem. Tworzymy indywidualne projekty, dopasowane do konkretnych potrzeb naszego Klienta. Jeżeli szukają Państwo wysokiej jakości mebli drewnianych, EDAR to gwarant solidności!