Czytam
Stół do jadalni — jakie drewno wybrać?

Stół do jadalni — jakie drewno wybrać?

stoły do jadalni

Stół to jeden z najważniejszych mebli w domu, to przy nim gromadzi się rodzina, aby zjeść wspólnie śniadanie, obiad czy kolację. Jest miejscem niezliczonych rozmów. Można też przy nim pracować lub wypoczywać. Stanowi więc niezwykle istotny element, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienność. Wybór stołu do jadalni powinien być przemyślaną decyzją, gdyż spędza się przy nim dużo czasu. Ma być wygodny, komfortowy w użytkowaniu i ozdabiać pokój. Liczy się nie tylko rozmiar lub kształt, ale także rodzaj drewna, z jakiego jest wykonany. Czym się charakteryzują poszczególne gatunki?

Drewno dębowe — królewski materiał

Dąb to świetny wybór dla wszystkich, którym zależy na niezwykłej trwałości i wytrzymałości. To drewno jest też odporne na uszkodzenia, odkształcenia (wgniecenia, złamania, rysy), a także wilgoć, grzyby i szkodniki, co wynika m.in. z procesu długotrwałego polerowania w trakcie produkcji. Jednocześnie łatwo można je wybarwić, co wiąże się z możliwością zakupu w jasnych kolorach. Ich pielęgnacja oraz konserwacja są stosunkowo łatwe. Odpowiednio zabezpieczone drewno może posłużyć przez wiele lat. Powierzchnia stołu nie będzie nosiła zbyt wielu znamion użytkowania, jeśli zadba się o czyszczenie i woskowanie. Należy również pamiętać o tym, że drewno dębowe jest uniwersalne — sprawdzi się zarówno we wnętrzu klasycznym, jak i nowoczesnym.

Drewno bukowe — ponadczasowa elegancja

Buk również jest twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest jednak dość podatny na zmianę poziomu wilgoci. Drewno bukowe nie cechuje się typowym, drewnianym zapachem. Występuje w ciekawych kolorach, tj. bladożółtym lub czerwonawo-brązowym. Zdobi go wyraźne usłojenie, ciemne plamki oraz prążki. Istnieje możliwość wybarwienia (rozjaśnienia lub przyciemnienia) za pomocą odpowiednich lakierów i olejów. Niezależnie od wyboru koloru drewna, stół będzie się wspaniale prezentował, a wnętrzu doda szyku i zwiększy jego atrakcyjność. Można się również zdecydować na buk twardzielowy, którego słoje są ciemne i odznaczające się.

stół do jadalni bukowy

Jesion – jeden z najstarszych gatunków drewna

Drewo jesionu wyniosłego dorasta nawet do 40m i jest najwyższym gatunkiem drzewa w Polsce. Drewno jesionowe jest drewnem bardzo twardym, cechuje się dużą wytrzymałością, dlatego bardzo często wyrabia się z niego schody i parkiety. Twardość jesionu w skali twardości Brinella plasuje jesion w tej samej kategori twardości co dąb czy buk. Jego naturalny kolor jest bardzo jasny, słomkowy. Rysunek drewna bardzo wyraźny, wręcz wzorzysty. Często architekci i projektanci odrzucają ten gatunek ze względu na zbyt wyraźny rysunek drewna. Łatwo się go wybarwia, można go parzyć i wędzić, co jeszcze zwiększa jego wytrzymałość.

Orzech amerykański — nietypowy wybór

Orzech amerykański to jedno z najbardziej cenionych gatunków drewna nie tylko ze względu na łatwość obróbki przy jednoczesnej wytrzymałości ale przede wszystkim za jego piękny rysunek i kolor. Ten szlachetny materiał znalazł głownie zastosowanie w aranżacji ekskluzywnych wnętrz. Jego wyjątkowa barwa jest nie do podrobienia i łatwa w odróżnieniu od innych gatunków drewna. Chociaż nie cechuje się dużą odpornością na wilgoć, łatwo można je zabezpieczyć przed jej działaniem poprzez pokrycie odpowiednim lakierem. Nie osiada na nim dużo kurzu dzięki właściwościom antystatycznym. Drewno z orzecha jest bardzo eleganckie, a upływający czas jedynie działa na korzyść jego wyglądu. Dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się w każdym wnętrzu i będzie się świetnie komponowało z wieloma meblami.

Na jakie drewno się zdecydować?

Dąb i jesion odznacza się nieprzeciętną trwałością, orzech amerykański ciekawym wyglądem, a buk łatwością wybarwiania i wszechstronnością. Te wybrane przez nas gatunki drewna do produkcji mebli, należą do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych. Wszystkie gatunki są odporne na odkształcenia i przy odpowiedniej konserwacji posłużą przez wiele lat. W naszej fabryce dostępne są nowoczesne stoły z litego drewna z każdego z tych gatunków w wielu wariantach kolorystycznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą stołów do jadalni, którą znajdą Państwo naszej stronie internetowej. Wszystkie meble są wykonywane na zamówienie, charakteryzują się wysoką jakością i starannym wykonaniem.

Sprawdź ofertę naszych mebli tutaj!