Czytam
Jak wybrać materac?

Jak wybrać materac?

materac

Dobry materac to materac dobrany do indywidualnych potrzeb osoby, która ma na nim spać. Wyłącznie odpowiedni materac zapewni nam stuprocentową regenerację sił podczas snu i zadba o kondycję naszego kręgosłupa. Głównym zadaniem materaca jest właściwe podparcie wszystkich odcinków naszego kręgosłupa – materac nie powinien być zatem ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, tak by bez problemu dopasowywał się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Podstawowym wyznacznikiem nośności materaca jest waga osoby, które będą z niego korzystać – im cięższy człowiek, tym materac powinien być twardszy (adekwatnie: im człowiek lżejszy, tym materac powinien być bardziej miękki). Pod uwagę należy również wziąć wzrost – materac powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy niż jego użytkownik (o tej zasadzie należy pamiętać kupując i wymieniając materace dla dzieci, które mają często niestandardowe wymiary).

Istotną kwestią są także nasze przyzwyczajenia dotyczące pozycji przyjmowanych podczas snu. Jeżeli śpimy na plecach lub brzuchu – nasz ciężar rozkłada się równomiernie i możemy wybrać materac nieco twardszy. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami spania na boku – materac powinien być na tyle elastyczny, by ramiona i biodra mogły się weń odpowiednio zagłębić umożliwiając kręgosłupowi przyjęcie prostej linii.

Piankowy czy kieszeniowy?

Decydując się na zakup materaca musimy zmierzyć się z dużym wyborem. W sklepach znajdziemy m.in. materace piankowei lateksowe, materace kieszeniowe i bonelowe, a także materace ze stelażem i materace składane. Podstawowym kryterium wyboru powinno być wypełnienie materaca i jego optymalne dopasowanie do naszych potrzeb. Materace bonelowe i kieszeniowe są wypełnione sprężynami, przy czym w przypadku tych pierwszych – sprężyny połączone są ze sobą bezpośrednio (drutem), a w drugim – pojedyncze sprężyny są zamknięte w tkaninowych kieszeniach, co daje więcej elastycznych i niezależnych punktów podparcia dla kręgosłupa.

Materace piankowe wykonane są z kolei z pianki poliuretanowej, a lateksowe – z pianki lateksowej (połączenie syntetycznego lateksu z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego). Materace piankowe wysokoelastyczne, dopasowują się do kształtu ciała na całej ich powierzchni. Materace lateksowe charakteryzują się dodatkowo właściwościami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi.

Materace idealne do sypialni

Jeżeli urządzamy sypialnię od podstaw – wybierzmy najpierw łóżko (stelaż), a potem dobierzmy pasujący doń materac. W tym celu musimy odwiedzić sklep z materacami, albo zdecydować się na zakupy u producenta mebli, który posiada w swojej ofercie również materace. Marka EDAR to producent stylowych mebli do sypialni (i nie tylko!) z litego drewna. Łóżka tego uznanego producenta wykonywane są na specjalne zamówienie, w dowolnych wymiarach, stylach i wybarwieniach.

Świetnym pomysłem jest więc zamówienie w tym samym miejscu odpowiedniego materaca. Firma EDAR posiada w swojej ofercie zarówno tanie materace, jak i materace z wyższych półek cenowych, a także funkcjonalne akcesoria (np. pokrowiec na materac, ochraniacz pod materac i różnego rodzaju poduszki).

Decydując się na materac do sypialni małżeńskiej stajemy przed dylematem wyboru jednego z dwóch rozwiązań. Możemy zdecydować się na dwa materace, z których każdy dostosowany jest do indywidualnych potrzeb, lub na jeden bardziej uniwersalny. Trzeba pamiętać, że przy wyborze pierwszej opcji na łączeniu materacy pojawi się strefa mniejszej twardości, utrudniająca użytkowanie, więc jeśli mimo wszystko chcemy takiego rozwiązania zwróćmy uwagę na to, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.

Dwa materace polecamy osobom znacznie różniącym się gabarytami i o zdecydowanie różnych preferencjach. W innym wypadku lepszy będzie wybór elastycznego materaca, który sprawdzi się nawet dla osób o zróżnicowanej budowie ciała. Stosując jeden materac nie należy obawiać się o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie stosowane technologie do budowy materacy elastycznych idealnie je izolują.