Jak urządzić taras i ogród? Kilka praktycznych porad.

ogród

Projektowanie ogrodu obejmuje zarówno odpowiednie zagospodarowanie terenu pod zieleń, jak również określenie kształtu tarasu oraz wybór odpowiednich materiałów i mebli. Meble tarasowe dostępne są w wielu opcjach – drewniane, z metalowym stelażem, wykonane z technorattanu, wikliny lub tworzyw sztucznych. By jednak cieszyć się pięknie wyposażonym tarasem, warto zdecydować się na meble z litego drewna, których użyteczność liczona jest w długich latach.

Urządzanie przydomowego ogrodu nie jest trudne, jeśli mamy wyobraźnię przestrzenną oraz doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Jeśli do tej pory nie zajmowałeś się jednak urządzaniem ogrodu lub nie wiesz jak zbudować taras – warto, abyś skorzystał z porad fachowców. Dzięki tak zdobytej wiedzy Twój ogród będzie wyglądał imponująco w każdym sezonie. Niektórzy specjaliści od aranżacji ogrodowych potrafią dobrać ze sobą rozmaite gatunki drzew i krzewów tak umiejętnie, że ogród kwitnie przez wiele miesięcy, a w sezonie zimowym również zachwyca dzięki odpowiednim gatunkom roślin zimozielonych.

Jak odpowiednio zaplanować ogród?

Najczęstszym błędem, jaki zdarza się popełnić niedoświadczonym ogrodnikom jest kupowanie przypadkowych roślin. Wiele osób jedzie do sklepu ogrodniczego i wybiera te rośliny, które im się spodobają, nie bacząc na ich finalną wysokość i przekrój, wymagania odnośnie stanowiska i gleby oraz czy są odporne na mróz. W konsekwencji niefortunnie przemyślanych działań powstają ogrody przepełnione różnymi gatunkami roślin, które wcale nie prezentują się okazale, gdyż walczą o skrawek ziemi dla siebie. Ekspansywne rośliny zagłuszają bardziej delikatne gatunki, a zimozielone drzewa i ciepłolubne kwiaty marnieją z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Warto temu zapobiec rozważnie planując ogród i starannie dobierając różne gatunki roślin, krzewów i drzew.

Zakładamy ogród marzeń

Aby uniknąć klasycznych błędów warto skonsultować nasze pomysły z architektem krajobrazu lub z doświadczonym ogrodnikiem. Najważniejsze są nasze preferencje, jednak warto uwzględnić nasze możliwości, tzn. ilość miejsca na ogród, strony świata, nasłonecznienie i jakość gleby.
Projektant na pewno podpowie nam, które gatunki roślin mają piękne kwiaty i kiedy kwitną, aby zaplanować rozkwit poszczególnych roślin przez cały sezon – począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Na początek trzeba zaplanować rozmieszczenie najważniejszych elementów w ogrodzie: miejsce na taras, altankę, miejsce do grillowania, a następnie – ogród i trawnik.

Jeśli ogród jest duży i ma być miejscem do rekreacji dla dzieci to powinniśmy uwzględnić plac zabaw, piaskownicę lub miejsce np. na siatkę do gry w kometkę lub hamak. Być może przyda się również miejsce na basen. W takiej sytuacji wstępny projekt ogrodu będzie niezbędny.

Dobór odpowiednich gatunków roślin

Warto określić charakter naszego ogrodu – może być leśny, kwiatowy, warzywny lub całkiem inny. Jeśli mamy już pewne wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać nasz ogród i wybraliśmy kilka dobrze współgrających ze sobą gatunków roślin, krzewów i drzew, to warto jeszcze poznać ogólne zasady ich komponowania. Na tle zieleni można umieścić dla kontrastu kilka roślin o barwnych liściach lub kwiatach. Jednak należy to robić z umiarem, starannie dobierając kompozycje złożone z odmiennych barw natury. Na początek najlepiej wybrać rośliny mało wymagające i wytrzymałe. Trzeba także wiedzieć, w jakich odstępach je sadzić. Odpowiednie nasadzenia np. gęste tuje szmaragdowe i cisy pomogą nam ukryć nieatrakcyjne elementy elewacji lub stworzyć wiecznie zielony naturalny płot, a byliny i zioła warto sadzić blisko domu.

Jak stworzyć odpowiedni taras?

Taras można zbudować na drewnianym podeście, na kamieniu naturalnym lub na kamiennych kostkach. Fachowcy budują tarasy o dowolnych kształtach zgodnie z życzeniem właścicieli. Warto jednak pamiętać, aby taras był odpowiednio dopasowany do otaczającej go przestrzeni. Najlepiej, jeśli zachowamy proporcje dostosowane do wielkości domu.

Ważną sprawą jest właściwe położenie tarasu względem słońca oraz funkcjonalność. Słabo zadaszone tarasy ogrodów południowych lub zachodnich można osłonić przed nadmiarem słońca parasolem lub altanką z zadaszeniem.

Jakie meble na taras?

Meble tarasowe to strategiczna decyzja. Miłośnikom natury na pewno przypadną do gustu drewniane meble ogrodowe. Te z litego drewna są najtrwalsze. Szeroka ława z miejscem na parasol i niskie fotele to dobry pomysł. Znacznie więcej swobody zyskamy kupując meble tarasowe na wymiar: duży stół i różnej wielkości ławki ze schowkami na ogrodowe tekstylia oraz krzesła z solidnym oparciem. A jeśli chcemy wypocząć w ogrodzie i złapać trochę słońca – na pewno przydadzą się także drewniane leżaki. 

Meble tarasowe przetrwają wiele lat, jeśli jesteśmy pewni, że są drewniane i odpowiednio ochronione dobrym impregnatem. 

Zobacz nasze poradniki: