Czytam
Jak pielęgnować lakierowane meble drewniane

Jak pielęgnować lakierowane meble drewniane

sypialnia
sypialnia

Meble z litego drewna to inwestycja na lata. Żeby jednak meble służyły nam przez faktycznie długi czas nie tracąc przy tym swoich walorów estetycznych – musimy wiedzieć, jak je czyścić i pielęgnować. Niedopasowanie metod i środków do rodzaju drewna oraz sposobu, w jaki zostało ono obrobione i zakonserwowane przez producenta – może okazać się brzemienne w skutkach. Pękające pod wpływem wilgoci blaty, odkształcające się fronty szaf i szafek, plamy i odbarwienia, czernienie… – tego wszystkiego chcemy uniknąć. Najłatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji wydają się lakierowane meble drewniane.

Czyszczenie mebli lakierowanych

Lakierowane meble drewniane to meble, których powierzchnia została przez producenta pokryta ochronną warstwą (lub kilkoma warstwami) lakieru do drewna. Dzięki temu zabiegowi – powierzchnia mebli jest gładka i posiada dość wysokie właściwości wodoodporne. To zdecydowanie ułatwia ich codzienne czyszczenie, możemy bowiem używać wielu środków czyszczących oraz wody. Zwykłe, codzienne zabrudzenia najlepiej usuwać lekko zwilżoną miękką gąbką lub szmatką, bez dodatków jakichkolwiek detergentów. Nie należy w żadnym przypadku używać mocnych detergentów, rozpuszczalników ani żadnych środków z czynnikami ściernymi. Meble lakierowane posiadają na swojej powierzchni cieniutki film utworzony z lakieru. Jeśli go uszkodzimy, drewno nie będzie wcale zabezpieczone, a wilgoć będzie penetrować wgłąb i mogą nawet powstać odpryski lakieru, a drewno poszarzeć.

Pielęgnacja mebli lakierowanych

Do codziennej pielęgnacji lakierowanych mebli drewnianych polecamy lekko wilgotną bawełnianą szmatkę. Odkurzać meble powinno się na sucho. Wilgoć to nie jest sprzymierzeniec mebli z drewna litego. Rozlane płyny powinniśmy jak najszybciej usunąć z powierzchni mebli.

Drewno to również materiał, na który niekorzystny wpływ mogą mieć promieniowanie UV. Lepiej unikać sytuacji, w której meble narażone są na długotrwałe nasłonecznienie i zmiany temperatur (bliskość kaloryfera lub kominka). Unikajmy także stawiania mocno rozgrzewających się sprzętów RTV bezpośrednio na powierzchni mebli. Pod takie urządzenia rekomendujemy stosowanie podkładek korkowych.

Odpowiednia pielęgnacja drewnianych powierzchni lakierowanych pozwoli nam dłużej cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem. Do pielęgnacji tychże używa się najczęściej preparatów na bazie wosku pszczelego, który nakłada się na oczyszczone i suche powierzchnie, pozostawia na kilka minut, a następnie dokładnie poleruje. Pamiętajmy aby nie nakładać grubych warstw środków nabłyszczających, by utrzymać powierzchnię mebli w czystości i nie dopuścić do przyklejania się kurzu.
Każdorazowo przed zastosowaniem nowego środka czyszczącego lub pielęgnującego – powinniśmy zapoznać się dokładnie z informacjami zawartymi w ulotce produktu. Powinniśmy upewnić się tym samym, czy nadaje się on do zastosowania go na naszych meblach. Generalna zasada w pielęgnacji mebli drewnianych – im mniej tym lepiej. Każdy nałożony preparat na meble pozostawia po sobie ślad. Często nakładane nawet najlepszej jakości preparatów do pielęgnacji mebli, mogą spowodować powstanie klejącej warstwy brudu i chemii. W takim przypadku należy włożyć bardzo dużo pracy  by odnowić powierzchnię mebli.

Szczegółowych instrukcji czyszczenia i pielęgnacji konkretnego mebla możemy również oczekiwać od jego producenta. Edar, jako producent mebli z litego drewna, oferuje swoim Klientom m.in. meble łazienkowe i udziela wszelkich niezbędnych wskazówek dotyczących optymalnego sposobu dbania o ich powierzchnię tak bardzo narażoną na wilgoć.