Jak pielęgnować lakierowane meble drewniane

sypialnia

Meble z litego drewna to inwestycja na lata. Żeby jednak meble służyły nam przez faktycznie długi czas nie tracąc przy tym swoich walorów estetycznych – musimy wiedzieć, jak je czyścić i pielęgnować. Niedopasowanie metod i środków do rodzaju drewna oraz sposobu, w jaki zostało ono obrobione i zakonserwowane przez producenta – może okazać się brzemienne w skutkach. Pękające pod wpływem wilgoci blaty, odkształcające się fronty szaf i szafek, plamy i odbarwienia, czernienie… – tego wszystkiego chcemy uniknąć. Najłatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji są lakierowane meble drewniane.

Czyszczenie mebli lakierowanych

Lakierowane meble drewniane to meble, których powierzchnia została przez producenta pokryta ochronną warstwą (lub kilkoma warstwami) lakieru do drewna. Dzięki temu zabiegowi – powierzchnia mebli jest gładka i posiada wysokie właściwości wodoodporne. To zdecydowanie ułatwia ich codzienne czyszczenie, możemy bowiem używać wielu środków czyszczących oraz wody. Zwykłe, codzienne zabrudzenia najlepiej usuwać lekko zwilżoną miękką gąbką lub szmatką, z dodatkiem odpowiedniego detergentu.

Pielęgnacja mebli lakierowanych

Meble lakierowane są zdecydowanie bardziej odporne na większość potencjalnie niebezpiecznych dla wyglądu drewna czynników. Meble drewniane z reguły nie lubią wody – jednak te lakierowane znoszą kontakt z nią znacznie lepiej niż w przypadku każdego innego sposobu wykończenia drewna (zresztą do ich czyszczenia można używać wody!). Drewno to również materiał, na który niekorzystny wpływ mogą mieć promieniowanie UV (lepiej unikać sytuacji, w której meble narażone są na długotrwałe nasłonecznienie) i zmiany temperatur (bliskość kaloryfera lub kominka) – ale i w tych sytuacjach meble z drewna lakierowanego radzą sobie lepiej niż pozostałe. Odpowiednia pielęgnacja drewnianych powierzchni lakierowanych pozwoli nam dłużej cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem. Do pielęgnacji tychże używa się najczęściej preparatów na bazie wosku pszczelego, który nakłada się na oczyszczone i suche powierzchnie, pozostawia na kilka minut, a następnie dokładnie poleruje.
Każdorazowo przed zastosowaniem nowego środka czyszczącego lub pielęgnującego – powinniśmy zapoznać się dokładnie z informacjami zawartymi w ulotce produktu, upewniając się tym samym, czy nadaje się on do zastosowania go na naszych meblach. Szczegółowych instrukcji ad czyszczenia i pielęgnacji konkretnego mebla możemy również oczekiwać od jego producenta. Marka Edar, producent mebli z litego drewna, oferuje swoim Klientom m.in. meble lakierowane i udziela wszelkich niezbędnych wskazówek dotyczących optymalnego sposobu dbania o ich powierzchnię.

Zobacz nasze poradniki: